Stereo i surround

Dźwięk to fala, która ma podłużny kształt i rozchodzi się w linii prostej. Można go zapisać w formie analogowej lub też cyfrowej. Najstarsza forma takiego zapisu ma charakter jednokanałowy. Jeśli chce się taki dźwięk odtworzyć to wystarczy do tego jedynie przetwornik akustyczny z jednym kanałem.

Takie dźwięki można oczywiście odtwarzać również w zakresie dwukanałowym, jednak w takim przypadku możemy zauważyć, że będzie się pojawiał pojedynczy dźwięk, zawarty w środkowym punkcie między głośnikami w ramach sygnału w fazie. Ograniczenia takie sprawiają, że od razu będziemy się tak koncentrowali, by sygnał odebrać jako stereofoniczny. Jeśli chodzi o dźwięk w systemie dwukanałowym to będzie on już zupełnie inny i dzięki temu mamy tutaj różne możliwości, gdy chodzi o wyławianie tych dźwięków, które będą do nas płynąć z lewego i prawego głośnika.

stereo - surroundNowoczesne formy oraz ich rozwój nastąpił w latach 90-tych, gdy technika ciągle się rozwijała i również, jeśli chodzi o dźwięk to był on realizowany w wielu nowych technologiach. W tym okresie wszystko szło również w kierunku dźwięku surround, który będzie kodowany w wielu kanałach, nie tylko w dwóch standardowych. Takie pierwsze próby były zrealizowane w latach 40-tych, jednak wtedy prace nad tym nie wzbudziły większego zainteresowania i dlatego też nie były kontynuowane. Kolejna próba była 30 lat później, ale również nie przyniosła zbyt dobrych efektów a co za tym idzie ostatecznie dopiero w ostatnim 10-cio leciu XX wieku świat zainteresował się kodowaniem wielokanałowym i zaczęły powstawać masowo takie formy zapisywania dźwięku.

rozwój dźwiękuDuża popularność takich form wynika z tego, że są one stosowane w filmach a co za tym idzie mogą być wykorzystywane w kinach domowych, dzięki czemu można lepiej odbierać dźwięk. Obecnie wiele takich systemów oferowanych jest w niskiej cenie i ludzie szybko po nie sięgają, ale nie zawsze jest to dobra decyzja. Dobry system wielokanałowy tak naprawdę musi również dużo kosztować. Jeśli nie mamy takich większych środków na wydanie to lepiej zdecydować się na tańszy ale dobry system dwukanałowy, który spełni nasze oczekiwania i pozwoli lepiej odebrać dźwięki niż tani system z kilkoma kanałami.