Przenośne przetworniki C/A ze wzmacniaczem słuchawkowym - iBasso DC03 i XDuoo Link 2

W zeszłym roku firma iBasso zaprezentowała przenośny przetwornik cyfrowo-analogowy iBasso DC01 ze wzmacniaczem słuchawkowym. Urządzenie było przeznaczone do współpracy ze smartfonami (złącze USB TypeC), z komputerami (połączenie przez przejściówkę typu A) i posiadało jedynie zbalansowane gniazdo słuchawkowe. Teraz trzecim modelem w ofercie jest iBasso DC03. Podobnie jak poprzedni model DC02, nowy iBasso DC03 posiada standardowe gniazdo 3,5mm, ale wyposażono go w dwa przetworniki cyfrowo-analogowe Cirrus Logic CS43131.

Równolegle z iBasso DC03 w sklepach pojawiła się kolejna nowość w podobnej obudowie - XDuoo Link 2. Chciałbym zaznaczyć, że Link 2 jest zauważalnie droższy od DC03. O tych dwóch nowych i ciekawych urządzeniach, ich cechach i pewnych różnicach opowiem w tej recenzji.

Charakterystyka techniczna iBasso DC03:

 • - Układ DAC: dwa układy Cirrus Logic CS43131;
 • - Moc wyjściowa: 80mW (32 Ohm);
 • - Charakterystyka częstotliwościowa: 20Hz - 40kHz;
 • - PCM: Do 32 bitów/384 kHz;
 • - DSD: natywne DSD do 256x;
 • - Wyjście słuchawkowe: 3,5 mm;
 • - Waga: 11 g;
 • - Długość całkowita (z kablem): 105mm.

Specyfikacja XDuoo Link 2:

 • - Układ DAC: ESS 9118;
 • - Moc wyjściowa: 150 mW (32 Ohm);
 • - Charakterystyka częstotliwościowa: 20 Hz - 20 kHz;
 • - PCM: Do 32 bitów / 384 kHz;
 • - DSD: natywne DSD do 256x;
 • - Wyjście słuchawkowe: 3,5 mm;
 • - Waga: 21 g;
 • - Wymiary urządzenia (bez kabla; kabel odłączany): 63x21x12 mm.

Na podstawie specyfikacji technicznej można powiedzieć, że XDuoo Link 2 jest znacznie większy pod względem rozmiaru i wagi od iBasso DC03; ponadto ma prawie 2 razy większą moc wyjściową.

Opakowanie i zestaw

W przeciwieństwie do poprzednich modeli, które były dostarczane w kartonowych pudełkach, nowe iBasso DC03 jest dostarczane w twardym, przezroczystym plastikowym pudełku (podobnym do aktówki) z pętlą do zawieszania z tyłu. Oprócz samego DC03, w zestawie znajduje się adapter USB-C do USB-A oraz instrukcja obsługi. Podobnie jak samo urządzenie, pudełko jest małe, a wieko otwierane. Po wyjęciu wszystkich piankowych zabezpieczeń, pudełko może służyć nie tylko do przechowywania iBasso DC03, ale także jednej pary słuchawek dousznych.

XDuoo Link 2 dostarczany jest w zewnętrznym, niebieskim kartonie, pod którym znajduje się kolejny, ciekawie zaprojektowany, biały karton w kształcie deski. Link 2 jest dostarczany z dwoma kablami, kablem USB C do USB C i kablem USB C do Apple Lightning, które mają około 11 cm długości. Dodatkowo w zestawie znajduje się żelowa podkładka, która umożliwia przymocowanie Link 2 do etui na smartfona. Na zdjęciu widać, że Link 2 mocowany jest od tyłu, natomiast smartfon musi być bez etui. W zestawie znajduje się również przejściówka z USB-C na USB-A z logo XDuoo, instrukcja i karta gwarancyjna.

Design, ergonomia, funkcjonalność

Konstrukcja iBasso DC03 jest zgodna z poprzednimi modelami iBasso. Nowy DC03 jest dostępny w dwóch kolorach - znanym metalicznym wykończeniu oraz czarnym z pomarańczowo-żółtym wykończeniem. Na jednym końcu kabla znajduje się nierozbieralne złącze USB-C, a na drugim wyjście słuchawkowe i działająca dioda LED (niebieska podczas pracy). Kabel jest biały, pleciony, miękki i przyjemny w dotyku. Na iBasso DC03 wciąż widnieje etykieta HiRes oraz dwie linijki napisu iBasso DC03; 32bit/384 kHz, DSD 256x. Ten DAC/wzmacniacz wygląda kompaktowo, a miękki kabel ułatwia korzystanie z niego podczas spacerów. Na stronie internetowej iBasso dostępne jest narzędzie 'UAC Volume', które po zainstalowaniu pozwala na regulację głośności DC03 niezależnie od smartfona.

Konstrukcja XDuoo Link 2 przypominała mi zapalniczkę. Na pudełku kolor oznaczony jest jako czarny, choć wygląda raczej jak czerń z szarymi tonami dającymi błyszczące wykończenie. Strona XDuoo podaje również kolor czerwony i niebieski dla Link 2. Ten DAC ma kształt nieregularnego równoległościanu. Urządzenie nie zbiera prawie żadnych odcisków palców. Wszystko to nadaje dodatkowy efekt w wyglądzie.

Jak wspomniano powyżej, Link 2 jest zauważalnie większy od DC03 pod względem rozmiarów. W korpusie XDuoo Link 2 znajdują się elementy sterujące. Pokrętło głośności, przycisk pauzy i pomarańczowy wskaźnik pracy znajdują się na jednej z szerokich krawędzi. Link 2 nie posiada niezależnej od smartfona regulacji głośności.

Na wąskiej krawędzi znajdują się dwa przełączniki suwakowe: jeden zwiększa szerokość sceny, drugi dodaje basu. Na końcu Link 2 znajduje się złącze typu C do podłączenia kabli. Kable są wymienne, ale są dobrze dopasowane i nie było żadnych strat sygnału podczas korzystania z Link 2 w podróży. XDuoo Link 2 ma czarną izolację, a nie oplot jak iBasso DC03, i jest sztywniejszy.

Oba urządzenia były wyraźnie gorące podczas pracy. Na oficjalnej stronie XDuoo widnieje temperatura Link 2 mierzona termometrem bezdotykowym: w spoczynku wynosiła 35,3 stopnia, a po 1 godzinie użytkowania 36,9 stopnia. Ale czuję, że jest bardziej gorąca niż to.

Jeśli chodzi o zużycie baterii w smartfonie. Ponieważ DC03 i Link2 nie posiadają własnych baterii, są one zasilane przez urządzenia, do których są podłączone. Zużycie baterii to parametr, który dla użytkowników będzie w dużym stopniu zależny od wielu zmiennych. Próbowałem utrzymać warunki tak identyczne, jak to tylko możliwe i otrzymałem następujące wyniki. Zużycie baterii przy korzystaniu ze słuchawek podłączonych bezpośrednio do smartfona po 30 minutach słuchania muzyki wynosiło około 2%, przy korzystaniu z iBasso DC03 - 3-4%, z XDuoo Link2 - 6%. Założyłem, że DAC od XDuoo będzie najbardziej "żarłocznym" urządzeniem.

Sounding

Po pierwsze, chciałbym zaznaczyć, że słuchanie muzyki zarówno przez iBasso DC03, jak i XDuoo Link 2 zauważalnie poprawiło jakość dźwięku w porównaniu z podłączeniem słuchawek bezpośrednio do smartfona. Po drugie, zastosowanie tych przetworników pozwoliło na komfortowe słuchanie muzyki przez pełnowymiarowe słuchawki o nie najmniejszej impedancji. W ramach eksperymentu podłączyłem Beyerdynamic DT 770 Pro 80 ohm bezpośrednio do smartfona - w ogóle nie było takiej opcji, ale z DAC-ami to już zupełnie inny obraz. Używałem również słuchawek Grado SR 225e, Koss Porta Pro, Ostry KC09 i FiiO FH5.

Przy pierwszym podłączeniu iBasso DC03 jego głośność była ustawiona na maksimum, więc trzeba uważać. W porównaniu do bezpośredniego podłączenia przewodowych słuchawek do smartfona, DC03 daje wzrost szerokości sceny, zwiększa się również szczegółowość samego dźwięku. Bas nie zwiększa się ilościowo, ale staje się bardziej wyrazisty. Głos wokalisty staje się nieco bliższy słuchaczowi. Wokale żeńskie i męskie zaczynają brzmieć z lepszą definicją, co dotyczy również instrumentów takich jak gitary, pianino, dęte drewniane. Przy wysokich częstotliwościach mają tendencję do zwiększania rozdzielczości, zwiewności i rozciągnięcia. Jednocześnie wysokie tony mogą czasami brzmieć nieco syntetycznie. Moim zdaniem nowe iBasso DC03 nie brzmią tak punchowo jak zbalansowane DC01 i mniej podkreślają zakres wysokich tonów, co jest dobre dla zrównoważonego obrazowania.

XDuoo Link 2, w porównaniu do iBasso DC03, ma nieco przesunięty akcent w brzmieniu. Link2 ma zauważalnie lepszą głębię sceny. Bas staje się nie tylko bardziej zdefiniowany, ale również bardziej szczegółowy, zdolny do zapewnienia bardziej zniuansowanego brzmienia. Dla stylów muzycznych, które kładą nacisk na bas, Link2 jest bardzo dobrym wyborem. Wokale nie są może tak blisko słuchacza jak na iBasso DC03, ale mają większą wagę. Lepiej radzi sobie z męskim wokalem lub małym kobiecym głosem niż z wysokim. Wysokie częstotliwości XDuoo Link2, choć nie tak uwypuklone jak DC03, są lepiej przetwarzane i brzmią znacznie bardziej naturalnie w niektórych ścieżkach.

W niektórych utworach, szczególnie było to zauważalne na nagraniach akustycznych, brzmienie XDuoo Link2 było pełne i emocjonalne. Na tych samych ścieżkach iBasso DC03 brzmiał bardziej oderwanie i neutralnie. Wpływ na brzmienie miały również specjalne przełączniki Link2 zwiększające bas i poszerzające scenę. Nie wiem, ale dla mnie efekt poszerzenia sceny nie wydawał się taki oczywisty. Ale basu było coraz więcej, na przykład w elektronicznej muzyce tanecznej.