Recenzja słuchawek Beyerdynamic DT 250 80 ohm - profesjonalne, monitorowe, wszechstronne

Niemiecka firma Beyerdynamic ma długą i pełną sukcesów historię w dziedzinie sprzętu audio do użytku profesjonalnego. Jednymi z najbardziej znanych produktów w tym segmencie są słuchawki Beyerdynamic serii DT. Zakres, który jako pierwszy przychodzi na myśl, obejmuje zamknięte DT 770, półotwarte DT 880 i otwarte DT 990. Modele te łączą w sobie wysoką jakość materiałów, dobre prowadzenie, dobrą ergonomię i dobrą cenę. Wszystko to sprawia, że słuchawki te są wciąż bardzo popularne i poszukiwane.

Oprócz DT 770, 880 i 990, seria słuchawek DT two-hundred jest również przeznaczona do zastosowań audio. Modele te zostały zaprojektowane nie tylko do użytku w studio, ale także w terenie - do filmowania materiałów wideo, publikacji wiadomości i monitorowania dźwięku w plenerze. Na stronie internetowej Beyerdynamic, ten obszar zastosowań jest wymieniony jako "do monitorowania aplikacji ENG/EFP". W jej skład wchodzą słuchawki Beyerdynamic DT 250, które występują w dwóch wersjach, jedna o impedancji 80, druga 250 omów. Model ten wyglądem nieco odstaje od popularnych DT 770 do 990, ale również sprawia wrażenie instrumentu do profesjonalnej pracy z dźwiękiem. Beyerdynamic DT 250 (80 ohm) i jego porównanie z Beyerdynamic DT 770 PRO (80 ohm) są szczegółowo opisane w tej recenzji.

Dane techniczne słuchawek Beyerdynamic DT 250 80 Ohm:

  • - Typ słuchawek: pełnowymiarowe, zamknięte;
  • - Typ kierowcy: dynamiczny;
  • - Impedancja: 80 Ohm;
  • - Czułość: 100 dB;
  • - Zakres częstotliwości: 10-30000 Hz;
  • - Kabel odpinany, skręcany, wtyk prosty pozłacany 3,5mm;
  • - Waga bez kabla: 240 g.

Opakowania i akcesoria

Opakowanie słuchawek Beyerdynamic DT 250 jest podobne do opakowania DT 770 PRO. Słuchawki dostarczane są w dużym czarnym pudełku, na którym znajduje się zdjęcie samego modelu oraz napis "Professional Studio Headphones" wskazujący na przeznaczenie DT 250. Wewnątrz pudełka słuchawki przymocowane są do kartonowej podstawki, która wygląda znacznie prościej niż DT 770 PRO.

Do słuchawek Beyerdynamic DT 250 dołączony jest pozłacany adapter z 3,5 mm na 6,3 mm oraz mały metalowy pręt zapobiegający przypadkowemu wyrwaniu kabla z lewej muszli słuchawkowej. Nie wiem na ile ważne jest to akcesorium, gdyż kabel bardzo mocno przylega do kubka. W pudełku ze słuchawkami znajduje się również standardowa dokumentacja. Niestety, w zestawie nie ma etui.

Projektowanie i ergonomia

Wzornictwo słuchawek Beyerdynamic DT 250 jest oryginalne i różni się od znanego modelu DT 770 PRO, choć podejście do głównych elementów konstrukcyjnych jest bardzo podobne. Jedną z różnic między DT 250 a DT 770 PRO jest odłączany kabel, który ma jednokierunkowe połączenie z lewym kubkiem. Odłączany kabel zestawu mógłby być zaletą w kontekście wymiany go na inny, ale kabel ma zastrzeżone złącze typu pin, z którym nie spotkałem się wcześniej. Długość kabla wynosi 3m.

Słuchawki DT 250 to połączenie wysokiej jakości czarnych plastikowych miseczek, wysuwanego pałąka z tapicerką z eko-skóry oraz czarnych welurowych poduszek nausznych. Poduszki uszne mają kształt elipsy, całkowicie zakrywają uszy i dobrze przylegają. Mówiąc o ergonomii, różnice pomiędzy DT 250 i DT 770 PRO są dość znaczące. Słuchawki DT 250 są bardziej kompaktowe niż DT 770 PRO i o 30g lżejsze. Jednak zgodnie ze specyfikacją techniczną, DT 250 posiada siłę nacisku 4,5 N, podczas gdy ten sam parametr dla DT 770 PRO wynosi 3,5 N. Mniejsze rozmiary DT 250 i ich zwiększona siła zacisku mogą powodować pewien dyskomfort, szczególnie na początku. Dodatkowo, ciasne dopasowanie poduszek do uszu oraz mniejsza przestrzeń wewnętrzna powodują szybsze nagrzewanie się uszu. Jest to jednak znana wada wielu modeli zamkniętych. Plusem DT 250 jest zwiększona siła trzymania, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że słuchawki przypadkowo spadną z głowy podczas użytkowania. Krótko mówiąc, bardziej podobała mi się ergonomia Beyerdynamic DT 770 PRO, ale nie miałem większych zastrzeżeń do komfortu DT 250.

Dźwięk

Słuchawki Beyerdynamic DT 250 są słuchawkami monitorowymi i są z natury dokładne i zrównoważone. Scena dźwiękowa słuchawek Beyerdynamic DT 250 jest przeciętna lub nieco mniej niż przeciętna pod względem szerokości. Ma wystarczającą głębię i jest blisko słuchacza, nie dając zbytniego poczucia przestrzeni. Dźwięk wydobywa się w kierunku słuchacza.

Bas w słuchawkach nie należy do najszybszych, bez nadmiernej perkusji i sprężystości. Brzmienie basu jest naturalne, cielesne i dynamiczne. Dobrze komponuje się z klasycznym rockiem, nieśpiesznym jazzem, zwłaszcza z małymi zespołami jazzowymi, odmianami muzyki elektronicznej. Brakuje jednak trochę szybkości linii basu w szybkich partiach basowych.

Średnie częstotliwości, tak jak powinny to robić monitory, są przekazywane naturalnie, równomiernie, bez nadmiernej suchości. Średnie tony DT 250 nie są zbyt analityczne, lecz ważkie i naturalne, a instrumenty są wyraźnie oddzielone i zdefiniowane w miksie. Męskie wokale brzmią w sposób pełny i bezkompromisowy. Kobiecym wokalom może brakować nieco lekkości.

Pasmo przenoszeniawysokich tonów w DT 250 jest wyraźnie inne niż w starszych seriach. Wysokie częstotliwości w słuchawkach są dość umiarkowane i dobrze współgrają z resztą pasma akustycznego. Takie niuanse, jak długie tłumienie czy aftershock nie są charakterystyczne dla DT 250. Głośnik wysokotonowy nie jest przesadnie jasny ani natrętny. Podczas odsłuchu nie zauważyłem żadnych sybilantów. Jeśli zależy Ci na analityce o wysokiej częstotliwości, lepiej wybrać inny model. W przypadku Beyerdynamic DT 250 jest to raczej równoważenie dźwięku w całym zakresie, niż podkreślanie pewnych obszarów.

Porównanie brzmienia z Beyerdynamic DT 770 PRO

Jest to przypadek, w którym zarówno DT 250 jak i DT 770 PRO są przeznaczone do monitorowania, ale różnią się wyraźnie brzmieniem. Scena w DT 770 jest bardziej rozłożysta, z poczuciem przestrzeni. Słuchawki DT 770 grają jasno, bogato w szczegóły i potrafią być agresywne przy niektórych utworach. Niskie częstotliwości brzmią podkreślone, artykułowane, z większą szybkością i lepszym uderzeniem. Średnica w DT 770 jest nieco odsunięta na dalszy plan. Mają szczegółowość, ale mogą ustępować naturalnością brzmienia słuchawkom DT 250. W DT 250 średnica jest bardziej cielesna i ważona. Nacisk na wysokie częstotliwości to kolejna zauważalna różnica między DT 770 a DT 250. Cecha ta nadaje DT 770 zwiewny, pełen mikro-detali dźwięk, ale nie zawsze przyczynia się do ogólnego zrównoważenia. Co więcej, wysokie tony DT 770 raczej nie przypadną do gustu słuchaczom, którzy są wrażliwi na wysokie częstotliwości. Słuchawki Beyerdynamic DT 250, choć nie oddają tak wielu szczegółów, zwłaszcza w wysokich częstotliwościach, brzmią bardziej neutralnie i równo. Dzięki temu można słuchać muzyki w DT 250 przez długi czas bez uczucia zmęczenia. Jeśli DT 770 nie do końca zadowala Cię swoimi właściwościami brzmieniowymi, spróbuj DT 250 - może zabrzmi lepiej.