Multiroom - dźwięk w dowolnym miejscu domu

Producenci sprzętu multimedialnego w błyskawicznym tempie rozwijają technologie systemów audio dla potrzeb osób posiadających domy. Od kilku lat coraz popularniejszy staje się system multiroom.

Multiroom to nowoczesny system, który pozwala na rozsyłanie sygnału dźwięku i obrazu z jednego punktu w domu do wielu pomieszczeń równocześnie. W przeciwieństwie do innych domowych systemów multimedialnych, multiroom umożliwia w tym samym czasie słuchanie z jednego nośnika różnej muzyki w każdym z pomieszczeń, w którym zainstalowane są głośniki.

Działanie systemu multiroom można wyjaśnić na przykładzie centralnego ogrzewania - w centralnym ogrzewaniu ciepło rozchodzi się z pieca rurami do kaloryferów. Analogicznie, w multiroomowych systemach dystrybucji obrazu lub dźwięku mamy jednostkę centralną, która rozprowadza sygnał do każdego z pomieszczeń według spersonalizowanych oczekiwań. Sercem systemu multiroom jest jednostka centralna, zwana kontrolerem oraz źródło. Występuje ono w postaci tunera radiowego, serwera z plikami muzycznymi lub telefonu iPhone, który za pomocą specjalnej przejściówki podłączamy do systemu. Kontroler i źródło są zazwyczaj umieszczane w garderobie lub w pokoju multimedialnym, ponieważ sterowanie całym systemem odbywa się zdalnie przy pomocy przenośnego panelu sterującego. Podobnie jak w przypadku zwykłego pilota telewizyjnego, za jego pomocą możemy np. zmieniać źródło dźwięku, regulować głośność, wybierać stacje radiowe i pliki muzyczne, tworzyć własne listy odtwarzania czy ustawiać muzykę "na budzenie". działanie multiroomRozmieszczenie głośników zależy tylko i wyłącznie od fantazji i potrzeb użytkowników - za pomocą systemu multiroom muzyki można słuchać w kuchni, salonie czy łazience. Multiroom to również idealne rozwiązanie dla posiadaczy kilku telewizorów. Możemy oglądać dwa różne programy telewizyjne jednocześnie, w dwóch różnych pomieszczeniach z dostępem do jednej sieci telewizyjnej.

W Polsce multiroom funkcjonuje od kilku lat i jego popularność błyskawicznie rośnie. Standardowa instalacja systemu wraz ze sprzętem to koszt około 30 tysięcy zł., za wersję z wyższej półki zapłacimy przynajmniej dwa razy tyle.