Ile głośników Surround powinieneś zainstalować w swoim kinie?

Wiele osób ma problemy z rozmieszczeniem głośników surround lub kosztami instalacji większej ilości głośników niż standardowy lewy i prawy surround. Przed podjęciem decyzji o tym, co zainstalować w swoim kinie, powinieneś być świadomy trendów w formatach surround wraz z technicznymi aspektami używania i instalowania systemu surround 6.1 lub 7.1.

W chwili obecnej 6 procent płyt Blu-Ray zostało wydanych w formacie 7.1 surround. Jeden procent Blu-Ray'ów został wydany w formacie 6.1 surround. 0.2 procent płyt DVD zostało wydanych w formacie 6.1 surround. Wydaje się, że nie ma tendencji do znaczącego wzrostu tego odsetka, bazując na blu-raystats.com. Nie znam żadnych źródeł kablowych lub satelitarnych nadawanych w formacie audio większym niż 5.1. Gry wydają się być miejscem, gdzie 7.1 surround mix staje się bardziej standardową opcją dla dużych tytułów. Z mojego doświadczenia wynika, że tylne kanały znacznie bardziej poprawiają jakość dźwięku w grach niż w filmach, ponieważ tylne wychylenia są bardziej zlokalizowane niż w filmach, które są z natury bardziej rozproszone. Uzyskasz również znaczną poprawę efektu przestrzennego w wielu grach, które są w formacie 5.1, jeśli użyjesz systemu głośników 6.1 lub 7.1.

Jeśli chcesz, aby głośniki kanału tylnego działały na źródłach, które nie są miksami 6.1 lub 7.1, musisz włączyć tryby przetwarzania dźwięku, które będą syntetyzować te kanały. Tryby te obejmują Prologic IIx dla systemu 7.1 lub 6.1 oraz DTS Neo:6 dla systemu surround 6.1.

System głośników surround 7.1 nie będzie prawidłowo dopasowywał pola dźwiękowego dla miksu surround 6.1, ponieważ dwa tylne głośniki są zbyt oddalone od siebie, aby stworzyć dźwięk z pojedynczego głośnika centralnego, gdy dźwięk pochodzi tylko z tylnego głośnika centralnego. Panoramy dźwięku surround pomiędzy kanałami surround w przypadku materiału 5.1 są również lepiej zdefiniowane z tyłu w systemie 6.1 niż w systemie surround 7.1 lub 5.1, ponieważ pojedynczy głośnik w systemie 6.1 lepiej lokalizuje dźwięk z tyłu sali kinowej.

Obecnie żaden procesor dźwięku przestrzennego nie pozycjonuje prawidłowo lewego i prawego kanału tylnego, wykorzystując tylko boczne głośniki surround, podczas gdy system 6.1 to zrobi. Na przykład, gdy odtwarzany jest sygnał testowy dla prawego kanału tylnego ze źródła 7.1 w systemie 5.1, dźwięk pochodzi tylko z prawego głośnika surround. W systemie 6.1, po odtworzeniu tego samego sygnału testowego, procesor ustawi dźwięk prawego tylnego kanału w połowie drogi między prawym surround a centralnym surround, emitując połowę dźwięku z każdego głośnika w przypadku korzystania z przetwarzania DTS Neo:6. Procesor może prawidłowo pozycjonować dźwięk dla miksu 6.1 przy użyciu głośników 5.1.

Rozmieszczenie głośników surround jest równie ważne, jak ich liczba. W przypadku systemu surround 7.1 lub 6.1 wymagana jest odległość 3 stóp lub więcej od pozycji głowy tylnego siedzenia i tylnych głośników surround, aby wszystkie głośniki surround brzmiały w miarę jednolicie w dwóch rzędach. Wszystkie kanały surround muszą być zamontowane w taki sposób, aby kąty z głównego siedzenia względnie ściśle odpowiadały układowi przedstawionemu w standardzie THX. Idealnie byłoby, gdyby wszystkie głośniki surround były zamontowane na tej samej wysokości. W przypadku dźwięku przestrzennego lepiej sprawdzają się głośniki montowane z boku niż pod sufitem. Wszystkie głośniki surround powinny znajdować się co najmniej 2 stopy nad głową, aby dobrze funkcjonować. Drzwi i przeszkody w pomieszczeniach mogą powodować poważne problemy z rozmieszczeniem głośników. Może to prowadzić do decyzji o wyborze sufitowych lub bocznych głośników surround i różnych lokalizacji.

Gdy w kinie mamy więcej niż jeden rząd siedzeń, dodanie tylnych kanałów może poprawić efekt surround w tylnym rzędzie. Kluczem do tego, aby działały one dobrze we wszystkich rzędach jest to, aby nie umieszczać bocznych surroundów zbyt daleko do przodu i aby wszystkie surround'y były umieszczone stosunkowo wysoko, tak aby nikt nie siedział tak blisko głośnika, że będzie on zbyt głośny dla tego miejsca.

Korzyści z systemu 6.1 lub 7.1 będą największe podczas grania w gry i gdy masz wiele rzędów siedzeń. Filmy, które są zakodowane z tymi dodatkowymi kanałami również skorzystają na posiadaniu tych dodatkowych kanałów, ale liczba tytułów jest ograniczona. Zdecydowanie rozważyłbym instalację systemu 6.1 zamiast 7.1, aby zmniejszyć koszty i poprawić wydajność w większości sytuacji.