Recenzja słuchawek Astro A40 Wireless Dolby Surround

Ostatnio testowałem parę bezprzewodowych słuchawek Astro A40, które wielu uważa za najlepsze słuchawki Dolby Surround do użytku w kinie domowym. Kosztują one około 300 dolarów wraz ze słuchawkami, nadajnikiem i odbiornikiem. Odbiornik akceptuje tylko wejście optyczne i obsługuje 2-kanałowe sygnały PCM i Dolby Digital.

Ten system obsługuje Dolby surround, co oznacza, że da ci LFE i pięć kanałów surround, gdy sygnał 5.1 Dolby surround jest wprowadzany. Będzie to symulować efekt posiadania systemu 5.1 surround przez same słuchawki.

Porównałem je do systemu surround za około 15.000 dolarów w dedykowanym kinie z obróbką akustyczną i zmierzyłem ich wydajność za pomocą mojego Sencore SP495 i urządzenia do analizy dźwięku ACO Pacific.

Słuchawki były w miarę wygodne, ale uważam, że dobry zestaw wkładek dousznych jest znacznie wygodniejszy. Słuchawki douszne są użyteczne z systemem bezprzewodowym, ale stracicie kanał LFE i efekt przestrzenny, jeśli użyjecie jakichkolwiek słuchawek dwukanałowych.

Pasmo przenoszenia tego systemu było bardzo płaskie od 20Hz do 500Hz. Niestety, powyżej 500Hz dość mocno się staczało. Zniekształcenia harmoniczne były również bardzo słyszalne w porównaniu do wysokiej jakości systemu surround. Było to najbardziej zauważalne powyżej 1kHz, gdzie zniekształcenia były znacznie wyższe niż te, które są w stanie zapewnić wysokiej jakości głośniki. Poziom SPL emitowany przez te głośniki był również nieco niski w porównaniu do referencyjnego systemu surround, ale prawdopodobnie wystarczająco głośny dla większości ludzi. Dobry zestaw słuchawek dousznych będzie je przewyższał pod względem pasma przenoszenia i zniekształceń.

Dźwięk filmowy nie jest tak naturalny jak z prawdziwego systemu surround. Dialogi brzmią jakby pochodziły ze słuchawek, a nie z ekranu. Efekty przestrzenne były znacznie słabsze pozycyjnie niż prawidłowo rozmieszczone kanały surround. Przetwarzanie cyfrowe Dolby po włączeniu dodaje więcej pogłosu do dźwięku niż jest to właściwe, tworząc efekt echa, którego nie ma w nagraniu. Przy wyższych poziomach głośności w tle słychać zauważalny syk, który wskazuje na to, że stosunek sygnału do szumu wzmacniacza słuchawkowego nie jest zbyt dobry. Pozytywnym aspektem jest to, że efekty niskich częstotliwości są bardzo mocne.

Podsumowując, słuchawki te są dobrym sposobem na słuchanie filmów na głośnym poziomie bez przeszkadzania innym i tanim sposobem na uzyskanie dźwięku przestrzennego dla jednej osoby, ale nie są one substytutem dla wysokiej jakości systemu surround.