Problem z systemem złączy subwooferowych Neutrik Speakon firmy REL

Subwoofery REL mają unikalny system połączeń, który nazywają Neutrik Speakon. Reklamowany jest on jako: "Ma to tę zaletę, że REL otrzymuje dokładnie taki sam sygnał jak głośniki główne. Oznacza to, że charakter basu z głównego systemu jest przenoszony do systemu Sub-Bass. Jest to bardzo ważny punkt i wraz z Aktywnym Kontrolerem Basu (ABC) w REL-u, zapewnia doskonałą integrację systemu Sub-Bass z systemem głównym." O ile prawdą jest, że ten typ połączenia nie będzie zakłócał sygnału płynącego do głównych głośników, przekonałem się, że ten typ połączenia nie jest najlepszym sposobem na integrację systemu subbasowego z systemem głównym.

Problem polega na tym, że prawie zawsze uzyskamy podwyższoną odpowiedź basową w miejscach, gdzie system subbasowy i główne głośniki nakładają się na siebie w odpowiedzi. Stwierdzam, że problem ten występuje w każdej konfiguracji REL, która wykorzystuje złącze Neutrik, z jaką się zetknąłem. Jest to spowodowane efektem addytywnym tych dwóch systemów. Inne metody wykorzystują kombinację filtrów dolno- i górnoprzepustowych, aby uniknąć tego problemu. Ten typ połączenia jest również spotykany w subwooferach REL, co jest właściwym sposobem integracji subwoofera z systemem stereo. Poniżej znajduje się ilustracja złącza Neutrik.

Podsumowując, zalecam unikanie systemu złącz Neutrik, które można znaleźć w subwooferach REL. Wykorzystałbym albo system zarządzania basem znajdujący się w procesorze surround, albo system filtrów górno- i dolnoprzepustowych znajdujących się w samym subwooferze REL.