Kino domowe - jak je zaplanować

Myśląc o realizowaniu kina domowego warto między innymi zainteresować się planem już przed projektowaniem domu. Wtedy wszystko powinno się lepiej udać.

Najważniejszym miejscem stanie się sala kinowa, którą trzeba sobie dobrze zaprojektować oraz zaplanować. Warto, by komponowała się ona swoim stylem z tym jak prezentuje się cały dom. W zależności od tego jak duże pomieszczenie uda nam się wygospodarować należy dobrze zaplanować położenie ekranu oraz foteli w takim kinie domowym. Jeśli chodzi o minimalną powierzchnię to mówi się obecnie o 25 metrach kwadratowych i wysokości co najmniej 260 cm.

W trakcie projektowania całego kina domowego trzeba się zastanowić również nad rozmieszczeniem kabli. Chodzi o to, by dobrze rozplanować wszystkie elementy instalacji audio, video oraz kabli, które będą gwarantowały dostarczenie prądu elektrycznego.

Światło wydaje się być bardzo ważnym elementem, który może dodać w trakcie seansu pewnych efektów. Realizując pomieszczenia na kino domowe trzeba się zastanowić nad ich stosownym wyciszeniem. Takie pomieszczenie musi bowiem mieć odpowiednią akustykę. Najczęściej używa się do tego miękkich materiałów, które można uzupełnić przez użycie płyt wygłuszających. Będzie to bardzo ważny etap wszystkich prac ponieważ tylko dzięki temu uda się uzyskać dobre efekty całego kina.

kino domowe - projektorDomowe kino powinno się składać z dobrze wybranego ekranu i projektora. To właśnie projektor jest najkorzystniejszą formą wyświetlania filmów, która nie będzie tak męczyła oczu i sprawdzi się najlepiej. Ekran przygotowuje się ze specjalnego płótna, które będzie pozwalało na uzyskanie najlepszego efektu wyświetlania. Jeśli chodzi o projektory to są one bardzo mocno rozwinięte i można się decydować na wiele różnorakich propozycji. Najlepiej decydować się obecnie na projektory specjalnie przygotowane właśnie pod kątem kin domowych. Dzięki temu uda się między innymi uzyskać wyświetlanie obrazu w największej możliwej rozdzielczości oraz w trybie HD, który obecnie jest tak bardzo propagowany.

Ostatni istotny element w całym kinie domowym to oczywiście kwestia jakości dźwięku. Warto się postarać o to, by ten dźwięk w kinie domowym był na odpowiednim poziomie. W tym celu stosujemy systemy dźwiękowe, które są mocno zróżnicowane i składają się z kilku głośników. Oprócz oferowanych obecnie systemów 5.1 pojawiają się także takie z dodatkowymi głośnikami określane jako 6.1 oraz 7.1. Wszystko jest dodatkowo przygotowane w taki sposób, że głośniki mogą być estetycznie obsadzane w różnorakich obudowach.